Top

Sławonia i BaraniaChorwacki spichlerz

20240517_104808

Slavonia i Baranja, prawdziwy skarb wschodniej Chorwacji, których żyzne pola żywią cały kraj.

Otoczone majestatycznymi rzekami Sava, Drava i Dunav, te regiony oferują unikalne krajobrazy, które oczarowują swoją naturalną urodą i bogactwem.

Tradycja tutaj płynie równie silnie jak rzeki, zachowując bogate dziedzictwo kulturowe przez folklor, muzykę i sztukę.

Oprócz rolnictwa, Slavonia i Baranja są znane z winnic, których winnice na słonecznych wzgórzach dają wyśmienite wina, cenione na całym świecie.

Dzięki gościnności i serdeczności swoich mieszkańców, te regiony otwierają swoje drzwi dla odwiedzających, oferując im autentyczne doświadczenie chorwackiej tradycji i gościnności.

Kulen, Graševina, čobanac i fiš paprikaš

Slawonia słynie z bogatej i najwyższej jakości oferty gastronomicznej, dlatego chętnie odwiedzają ją turyści z całego świata.

Kulen to najbardziej prestiżowy i ceniony produkt wędliniarski.
Pochodzi i jest produkowany w Slawonii i Baranji i jest jedną z jej cech charakterystycznych.

Najlepsze części wieprzowe oczyszczone z tłuszczu i tkanki łącznej, mielony pieprz, czosnek i sól tworzą farsz wypełniający oczyszczone jelito.

Kulen
grasevina

Graševina – najliczniejsza odmiana białych winogron. Najwyższej jakości Graševina pochodzi głównie ze Slawonii i Baranji, a mianowicie z winnic Kutjevo, Đakovo, Daruvar, Slavonski Brod i Ilok.

Według danych Agencji ds. Płatności w Rolnictwie, Rybołówstwie i Rozwoju Wsi Graševina jest najliczniej reprezentowaną odmianą (32% powierzchni).

Jeśli chodzi o jedzenie, Graševinę podaje się z rybami rzecznymi, takimi jak pstrąg, karp czy sum, ze skorupiakami przygotowanymi na buzarze, ale także z miękkimi i lekkimi serami, takimi jak pyszny brie.

Popularny napój Gemišt najlepiej przyrządzić z połączenia wina Graševina i wody gazowanej.

Čobanac, pyszna, bogata zupa, której nazwa pochodzi od „čobana”, czyli pasterzy, którzy po ciężkim dniu spędzonym na polu, pastwisku lub w lesie nie mogli się doczekać, aby odświeżyć się tym magicznym daniem. 

Čobanac przygotowywany jest z kilku rodzajów mięs, na czele z wieprzowiną i wołowiną oraz dziczyzną. W jego sosie gotuje się wiele warzyw takich jak cebula, marchew, seler i pietruszka oraz świeże pomidory, a przyprawy takie jak liść laurowy, sól, pieprz i oczywiście mielona słodka i ostra papryka czerwona są nieodzowne, co daje zapiekankę pasterską swój charakterystyczny czerwony kolor.

čobanac
fiš

Słynny fiš-paprikaš to zupa, jak sama nazwa wskazuje, przyrządzana z ryb, ale nie byle jakich, ale rzecznych.

Do kociołka wlewa się wodę, wkłada się do niego pokrojone kawałki oczyszczonych ryb rzecznych takich jak sum, karp czy szczupak i cebulę, i wszystko razem gotuje się na ogniu.

We wschodniej Chorwacji na cześć tego dania odbywają się zawody zwane „Fišijada”, w których zarówno młodzi, jak i starsi rywalizują o tytuł najlepszego.